Czy maść na łupież pstry bez recepty pomoże?

Łupież pstry to zakaźna choroba naskórka, która objawia się na ciele żółtobrunatnymi, nieestetycznymi plamami. Chorzy dotknięci tą dolegliwością mogą zaobserwować u siebie również wzmożony świąd oraz nadmierne wypadanie włosów, co także jest częstym symptomem świadczącym o rozwoju choroby.

RANKING – Preparaty, szampony i maści na ŁUPIEŻ PSTRY.

Sprawdź mój ranking najlepszych preparatów na łupież pstry.

Jak leczy się łupież pstry?

Najważniejsza jest odpowiednia konsultacja z lekarzem, ponieważ to właśnie od niej zależy czas oczekiwania na poprawne efekty leczenia łupieżu pstrego i ich tempo. Nie warto zwlekać, gdyż choroba, choć powierzchowna, jest zaraźliwa. Może przenieść się na członków rodziny, a wówczas wyleczenie wszystkich w odpowiednim czasie będzie wręcz niemożliwe do osiągnięcia. To znacznie spotęguje problem i będzie wymagało wdrożenia specjalistycznego leczenia farmakologicznego, którego przy zachowaniu zdrowego rozsądku zawsze można uniknąć.

Czytaj też: Leczenie domowe łupieżu pstrego

Domowa maść na łupież pstry

Nie zaleca się, aby samodzielnie rozpoczynać leczenie łupieżu pstrego, bez jego uprzedniej diagnozy. Lekarz na podstawie znanych sobie technik wykluczy, że objawy choroby nie świadczą o rozpoczynającym się bielactwie, które jest niezwykle często mylone właśnie z łupieżem pstrym. Najczęściej, w słabo zaawansowanych stadiach, stosuje się maści. Część z nich dostępnych jest bez recepty i również lekarz może je zalecić.

Igor MichajłowskiW wielu przypadkach objawy łupieżu pstrego można wyeliminować, stosując środki miejscowe dostępne bez recepty. Oprócz tego wskazana jest regularna pielęgnacja skóry szamponami, płynami, kremami, czy emulsjami zawierającymi substancje przeciwgrzybicze. W tej roli doskonale sprawdzi się zestaw Pityver. Takie postępowanie pozwala kontrolować rozwój drożdżaków i może uchronić przed nawrotem choroby – mówi dr n. med Igor Michajłowski, specjalista dermatolog

Najbardziej skuteczne maści na łupież pstry zawierają takie składniki, jak:

  • Pirytionian cynku,
  • Ketokonazol,
  • Siarczan magnezu,
  • Cyklopiroksolamina,
  • Pirokton olaminy,
  • Siarczek selenu,
  • Klimabazol.

Wymienione składniki przywracają równowagę procesu keratynizacji naskórka oraz działają grzybobójczo. Warto jednak pamiętać, że skuteczne są nie tylko maści na łupież pstry – doskonale sprawdzą się dermokosmetyki, jak np. Pityver. Znajdziemy w nim szampon, emulsję do ciała i płyn do skóry głowy – są to preparaty, dzięki którym możemy kompleksowo zadbać o skórę całego ciała i głowy.

Preparaty zawierają bogatą kompozycję substancji czynnych, które nie tylko hamują rozwój drożdżaków odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu pstrego, ale też zmniejszają łuszczenie, zaczerwienienie, świąd i pieczenie.

Sprawdzą się doskonale na samym początku wystąpienia objawów, jako uzupełnienie kuracji zaleconej przez lekarza oraz po zakończeniu leczenia – w celu profilaktyki. Zaleca się ich stosowanie także domownikom osoby chorej, aby zapobiegać zarażeniu.

masc2Specjaliści zgodnie twierdzą, że większość leków, które wykazują najlepsze działanie są dostępne jednak jedynie na receptę. Powyższe propozycje, w większości, zaleca się stosować jedynie w niezaawansowanych stadiach choroby, lub profilaktycznie, w oczekiwaniu na konsultację medyczną. Ważne jednak, aby w takim przypadku pod żadnym pozorem nie zatajać przed lekarzem prowadzącym faktu, że uprzednio stosowane były jakiekolwiek środki farmakologiczne. Pod żadnym pozorem nie zaleca się stosowania leków doustnych, które w połączeniu z lekami przepisanymi od dermatologa mogą spowodować niepożądane skutki uboczne.

Łupież pstry – maść

Na liście najskuteczniejszych maści, które najczęściej zapisują lekarze dermatolodzy swoim pacjentom znajdują się maści zawierające:

  • siarczek selenu – najczęściej stosowany w szamponach na łupież pstry głowy. Siarczek selenu ma silne właściwości przeciwgrzybicze, hamuje rozwój i rozmnażanie grzyba Pityrosporum ovale, redukuje łuszczenie się skóry, zaczerwienienie i świąd;
  • pirytionian cynku – łagodzi świąd i zaczerwienienie, reguluje proces złuszczania naskórka;
  • pantenol – intensywnie nawilża i łagodzi skórę;
  • olejek z paczuli – działa przeciwgrzybiczo;
  • olejek lawendowy – ma właściwości antybakteryjne i likwiduje grzyby.

Pityver zestawOczywiście podana lista powinna zawierać jeszcze więcej skutecznych oraz sprawdzonych składników, ale wymieniamy tylko najważniejsze. Dobra maść na łupież pstry nie musi być jedynie na receptę. Dla wzmocnienia efektu leczenia warto zasięgnąć po domowe sposoby. Lekarze potwierdzają, że nawet ocet jabłkowy, który dostępny jest niemalże w każdym domu, wykazuje wysokie właściwości łagodzące przykre i uciążliwe objawy choroby.

Bibliografia:

1.Kwaśniewska J., Mikologia Lekarska, 2006
2.Kwaśniewska J., Morus-Urbańska E., Jaskółowska A., Ocena niektórych danych klinicznych u pacjentów z łupieżem pstrym, 2010

Komentarze

  1. No są skuteczne ale tylko na chwilę.
    A łupież trzeba wyleczyć a nie tylko zaleczyć.
    Warto mieć w pogotowiu taką maść ale lepiej kupić coś silniejszego.

  2. e tam ja nie wierzę w te maści kupiłem pityver i juz po 2 tygodniach stosowania widze poprawe a maam go teraz stosowac jeszcze raz w tygodniu dla utrzymania efektu wiec na pewno sie pozbede tego paskuctwa

  3. Bez lekarza niestety się nie obejdzie. Mój znajomy odwlekał wizytę bo nie lubi chodzić do lekarzy i jego stan bardzo się pogorszył. Zaczęły wypadać mu włosy i jego samopoczucie znacznie spadło także nie należy ignorować łupieżu pstrego

  4. Mam taki problem, że zauważyłam na ramieniu białą plamkę, która z czasem zaczęła się powiększać a niedawno wyskoczyła mi kolejna na drugim ramieniu. Myślicie, że to może być łupież pstry i powinnam iść do lekarza czy poczekać aż przejdzie?

  5. idź do lekarza jak najszybciej może będzie wiedział czy to łupież pstry czy coś innego. Jeśli na nfz to trochę poczekasz na wizytę więc zapisz się już teraz

  6. Ja właśnie czekam na wizytę, jeszcze tydzień ale nie mogę już tak czekać bezczynnie. Plamy robią się coraz większe. Chciałabym kupic ten szampon Pityver ale nie wiem czy będzie skuteczny. Stosował już ktoś?

    1. Jasne. Pityver jest produktem naturalnym, więc nie masz czego się obawiać, a przy tej chorobie, łupieżu pstrym, czas jest bardzo istotny.

    2. Ja stosowalem, ogolnie jezeli szukasz czegos do zwalczenia przyczyn to moim zdaniem pityver jest super, chociaz ma baaaardzo specyficzny zapach ;p

      1. ojj tak on ma mocno metaliczny zapach haha ale taki szampon na lupiez pstry nie ma pachniec a dzialac

  7. A propo metalicznego zapachu to nie tylko zapach ale i szampon ma miedziany kolorek ;p Z takich nutek zapachowych to najbardziej mi chyba podchodzi emulsja, bo pachnie jakby lawendowo (???) ;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1