Jak rozpoznać łupież pstry głowy?

W dzisiejszych czasach zakażenia skóry to niezwykle powszechna przypadłość. Wiele osób cierpi na różnego rodzaju dokuczliwe alergie skórne czy grzybice, w tym np. na łupież pstry głowy. Ze względu na długotrwałość i kłopotliwość tej choroby warto dowiedzieć się, czym jest ten rodzaj łupieżu, co go powoduje i co możemy zrobić, aby go uniknąć.

RANKING – Preparaty, szampony i maści na ŁUPIEŻ PSTRY.

Sprawdź mój ranking najlepszych preparatów na łupież pstry.

Porównanie: łupież pstry głowy & łupież zwykły
Łupież pstry głowyŁupież zwykły
Jak wyglądaCiemne lub odbarwione plamki na skórze, których powierzchnia ulega złuszczeniu.Białe, suche, łatwo oddzielające się płatki naskórka. Brak zmian w pigmentacji skóry.
Czy wpływa na wzmożone wypadanie włosów?Tak.Rzadko.
Świąd skóry głowyTak.Tak.
Stan skóry głowyTłusta, podrażniona.Wysuszona i ściągnięta.

Pityver zestaw

PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ PSTRY NA GŁOWIE DZIĘKI SKŁADNIKOM AKTYWNYMKUP TERAZ

Łupież pstry głowy i jego objawy

Łupież pstry na głowieŁupież pstry to nieprzyjemna dolegliwość, której powodem jest nadmierny rozwój drożdżaków na naszej skórze. Podstawowym objawem tej grzybicy jest pojawienie się na naszym ciele kilkumilimetrowych plamek o ceglastym lub żółtym zabarwieniu. Łupież pstry najczęściej występuje na klatce piersiowej, tułowiu, szyi, ramionach, a także może pojawić się na skórze głowy. Jest to choroba przewlekła, w niektórych przypadkach ma tendencję do powracania, nawet jeśli wydawało się, że została całkowicie wyeliminowana.

Czasami może się zdawać, zwłaszcza w początkowej fazie choroby, że stosowane przez nas zwykłe preparaty przeciwgrzybiczne zakupione w aptece bez recepty przynoszą pożądane efekty – ostatecznie jednak może się okazać, że łupież pstry głowy nie został wyleczony i powrócić w ciągu kilku następnych tygodni

Natalia CholakProblem z łupieżem pstrym polega właśnie na tym, że rzadziej jest widoczny na skórze głowy, dlatego często pomija się ten obszar w leczeniu i stosuje jedynie maść np. na plamki na klatce piersiowej. Nie zapominajmy jednak, że nawet jak nie mamy objawów na skórze głowy, to łatwo może ona się stać siedliskiem drożdżaków. Dlatego powinniśmy używać specjalistycznych szamponów na łupież pstry, które powstrzymają rozprzestrzenianie się drożdżaków, natomiast jeśli mieliśmy łupież pstry głowy, zmniejszą ryzyko nawrotówmówi Natalia Cholak, kosmetolog

Łupież pstry głowy oraz innych części ciała jest z reguły następstwem nadmiernej potliwości, łojotoku czy osłabienia odporności naszego organizmu

W znacznie większym stopniu rozwija się w krajach, w których panują wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza – jest to związane z tym, że w takim klimacie drożdżaki odpowiedzialne za łupież szybciej się namnażają. Ogólnie na łupież pstry głowy bardziej narażone są osoby w wieku dojrzewania a także dorośli. Choroba ta bardzo rzadko dotyka dzieci.

Czytaj też: Leczenie łupieżu pstrego

Każdy łupież, także łupież pstry głowy, należy leczyć odpowiednimi medykamentami. Jeśli nie zdecydujemy się na jego usunięcie, pojedyncze plamki mogą zacząć się łączyć, a wówczas na skórze powstanie rozległy, swędzący i wysuszony obszar znacznie odbiegający kolorem od naszej karnacji. W dodatku, gdy wyeksponujemy zakażoną skórę na promienie słoneczne, plamy spowodowane łupieżem staną się jeszcze bardziej widoczne – drożdżaki bowiem sprawiają, że proces opalania zostaje całkowicie zahamowany.

Łupież pstry głowy – jak można się zarazić?

mycie wlosowNajczęstszą przyczyną jego występowania jest brak higieny, np. w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim, z którego usług korzystamy oraz w miejscach publicznych, do których uczęszcza wiele osób, takich jak basen, sauna czy solarium. Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że możemy zarazić się tą chorobą, jest używanie tego samego ręcznika, grzebienia, szczotki lub nakrycia głowy. Należy jednak pamiętać, że łupież pstry głowy to przypadłość, która niekoniecznie dotyka wszystkich – możliwość zarażenia się jest bowiem uzależniona od predyspozycji danej osoby. Nie można zatem jednoznacznie określić, kto jest najbardziej podatny na zarażenie tą chorobą. Warto jednak dbać o higienę i zrobić wszystko, aby łupież pstry głowy się nie pojawił.

Łupież pstry głowy – jak unikać tej choroby?

Najważniejsze to dbać o czystość naszych włosów i skóry głowy i nie dopuszczać do występowania łojotoku. W ramach profilaktyki w okresie większego narażenia na wystąpienie objawów warto stosować specjalistyczne szampony z selenem, które działają przeciwgrzybiczo np. Pityver. Jeśli łupież pstry głowy pojawił się u naszych bliskich lub współlokatorów, należy pamiętać o dokładnym zdezynfekowaniu ręczników, pościeli oraz odzieży, z którymi chory miał kontakt. Warto także zwrócić uwagę na czystość w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim, do którego chodzimy oraz na zachowanie higieny na basenach, w saunach czy w solarium.

Zobacz też: Maść i szampon na łupież pstry – zobacz ranking

Nie każdy z nas jest podatny na zarażenie chorobą jaką jest łupież pstry głowy. Warto jednak zachować wszelkie środki ostrożności, a także odpowiednio dbać o higienę, aby uniknąć jej wystąpienia. Łupież pstry głowy to bowiem przypadłość, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz obniża poczucie własnej wartości. Im wcześniej ją rozpoznamy, tym szybciej pozbędziemy się niechcianych grzybów oraz nieprzyjemnych objawów.

Pityver zestaw

PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ PSTRY NA GŁOWIE DZIĘKI SKŁADNIKOM AKTYWNYMKUP TERAZ

FAQ

1. Łupież pstry głowy – czy może rozprzestrzenić się na inne obszary ciała?

Jest to typowe dla łupieżu pstrego, że drożdżaki, których najwięcej jest w wilgotnym, pełnym łoju, ciepłym miejscu pod włosami osypują się na ciało i dają objawy również na karku, ramionach, torsie i plecach. Ponieważ łupież pstry to choroba skóry, należy tę odpowiednio pielęgnować – specjalistycznymi kosmetykami, np. z serii Pityver.

2. Jak długo trwa leczenie objawów łupieżu pstrego głowy?

Chorobę leczymy dłużej niż do ustąpienia objawów, ponieważ zmiany często maja charakter nawrotowy. Należy stosować dermokosmetyki jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów.

3. Jakie objawy powoduje łupież pstry głowy?

Charakterystyczne dla niego są nieopalające się niewielkie odbarwienia skóry, o nierównych krawędziach, którym dodatkowo towarzyszy swędzenie, pieczenie, ściągnięcie i łuszczenie się naskórka.

4. Jak leczyć łupież pstry głowy?

Odpowiednią terapię przeciwgrzybicza powinien zapisać dermatolog. Leczenie możemy wesprzeć kuracją wzmacniającą skórę specjalistycznymi dermokosmetykami stworzonymi dla potrzeb skóry z łupieżem pstrym. Dostaniemy je bez recepty. Warto stosować również odpowiednią dietę i przestrzegać skrupulatnie higieny.

5. Jaka dieta będzie wskazana w przypadku łupieżu pstrego?

Odpowiednia dieta w przypadku łupieżu pstrego zawiera witaminy i minerały korzystne dla skóry: A, C, E i z grupy B oraz cynk. Znajdziemy je w orzechach i pestkach, żółtkach jaj, wątróbce, szpinaku, jarmużu, morelach i czarnej porzecce oraz wielu innych produktach.


Bibliografia

1. Aspiroz C., Moreno L.A., Rezusta A., Rubrio C., Differentiation of three biotypes of Malassezia species on normal human skin. Correspondence with M. globosa, M. sympodialis and M. restricta, 1999
2. Crespo Erchiga V., Ojeda Martos A., Vera Casaño A., Crespo Erchiga A., Sanchez Fajardo F., Malassezia globosa as the causative agent of pityriasis versicolor, 2001

Komentarze

  1. Mój syn zachorował, ale ja na szczęście zdołałam tego uniknąć. Co to była za okropna walka!!
    No szlag mnie trafiał jak widziałam to drapanie i rozprzestrzeniające się plamy. Trzeba było działać, bo już nawet nie chciał mój Kacperek chodzić do szkoły bo dzieci się wyśmiewały.. Kupiłam pityver i po kilku dniach łupież zaczął ustępować. Na całe szczęście………

  2. Na basenie kiedyś się zaraziłem grzybicą a teraz jeszcze łupieżem ;/ Trzeba uważać w takich miejscach, bo bardzo łatwo można coś takiego złapać ;/

  3. A ja się zaraziłam łupieżem pstrym sama nie wiem gdzie, bo nie byłam nigdy na solarium, ani na siłowni ;/ Możecie polecić jakieś szampony? Mam spore plamy z tyłu głowy i strasznie swędzi. czy Pityver jest dobry na to?

  4. Lepiej poradzić się dermatologa w takim przypadku. Nie leczcie nigdy niczego sami bo to może źle się skończyć

    1. To, ze trzeba sie udac do dermatologa to wiadomo, ale akurat kosmetyki na lupiez pstry moga byc na spokojnie stosowane jako uzupelnienie przepisanych lekow. Zaszkodzic nie zaszkodza, a moga mocno poprawic efekty.

  5. a nie lepiej po prostu w trakcie leczenia z lekarzem konsultować się co do tego co się nakłada na siebie? 🙂 nie wiem czemu nikt z was nie wpadł na ten pomysł bo przecież i tak się płaci za taką wizytę więc lekarz nie powinien mieć problemu przy doborze reszty kosmetyków 🙂

    1. Z jednej strony tak, ale z drugiej strona zalezy na jakiegos lekarza sie trafi bo ci “starej daty” to przepiszą maść i tyle a o pielegnacyjnych srodkach nawet nie slyszeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1