Malassezia furfur – co to?

Malassezia furfur jest grzybem, tworzącym naturalną mikroflorę ludzkiej skóry. Jeśli trafi na podatny grunt, bardzo szybko się rozwija, tworząc duże i zróżnicowane kolonie. Aby bronić się przed szkodliwym wpływem tego patogenu, organizm stosuje specyficzne mechanizmy ochronne, w tym stan zapalny, np. łupież pstry. W taki oto sposób grzyb powoduje wiele problemów dermatologicznych, które nieleczone- mogą stać się przyczyną wielu skomplikowanych konsekwencji. W tym artykule poznasz charakterystykę malassezia furfur, czynniki determinujące chorobę oraz grupę osób, w której najczęściej występuje.

RANKING – Preparaty, szampony i maści na ŁUPIEŻ PSTRY.

Sprawdź mój ranking najlepszych preparatów na łupież pstry.

Malassezia furfur – co to takiego?

Malassezia furfur to gatunek lipofilnego grzyba, pochodzącego z rodziny drożdżaków. Naturalnie występuje na powierzchni ludzkiej skóry, która jest dla niego idealnym środowiskiem życia i rozwoju.

Najczęściej pojawia się w okolicy:

  • tułowia,
  • klatki piersiowej,
  • szyi,
  • owłosionej skóry głowy.

Malassezia furfur - grzyby

Malassezia furfur – informacje ogólne
królestwo,grzyby,
typ,podstawczaki,
choroby, które wywołuje,łupież pstry, łojotokowe zapalenie skóry,
leczenie.zewnętrzne i/lub wewnętrzne.
Pityver - zestaw

PITYVER
ZESTAW KOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ

Malassezia furfur żywi się łojem, wydzielanym przez gruczoły łojowe. Sebum odpowiada za natłuszczenie naskórka oraz włosów. Występuje u ludzi zdrowych, ponieważ tworzy naturalną mikroflorę. Jeśli nie wystąpią dodatkowe czynniki ryzyka, to kolonizacja jest całkowicie bezpieczna i nie wywołuje żadnych zagrożeń.

Malassezia furfur – czynniki ryzyka

Występowanie Malassezia furfur jest silnie uzależnione od odporności organizmu. W sytuacji jej obniżenia, drożdżak rozmnaża się, wywołując stan zapalny i dając początek infekcji grzybiczej. Istnieją czynniki, które przyspieszają ten proces, a należą do nich: komórki nowotworowe w organizmie, współistniejące infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby o przebiegu przewlekłym, długo trwające leczenie farmakologiczne (np. antybiotykami lub sterydami), niedobór niektórych witamin oraz niedożywienie, niewystarczająca higiena osobista oraz wysoki poziom cukru.

Najistotniejszą kwestią wpływającą na patologiczne rozprzestrzenianie się grzyba jest nieodpowiedni poziom hormonów płciowych

Dzieje się tak, ponieważ odpowiadają one za regulowanie pracy gruczołów łojowych, a jak wiadomo wydzielane przez nie sebum jest pożywką dla drożdżaków. Nieprawidłowa gospodarka hormonalna jest bezpośrednią przyczyną nadprodukcji łoju, co z kolei prowadzi do rozrostu kolonii  Malassezia furfur.
Grzyby malassezia furfur

Wymieniając czynniki ryzyka, warto wspomnieć o wieku oraz miejscu zamieszkania. Okres dojrzewania predysponuje do namnażania się grzyba, co wynika z niestabilności hormonalnej charakterystycznej dla tego wieku

Narażone są również osoby starsze, przede wszystkim kobiety w czasie menopauzy oraz mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu. Co więcej, infekcja stosunkowo częściej dotyka osoby przebywające stale w klimacie tropikalnym. Wysoka temperatura oraz wilgoć są doskonałym miejsce rozwoju dla tego rodzaju grzyba.

Malassezia furfur – leczenie łupieżu pstrego

W przypadku malassezia furfur leczenie polega na zwalczaniu przyczyn. Chodzi tutaj o odnalezienie etiologii choroby i zniwelowaniu ich. W niektórych przypadkach, gdy grzyb nadmiernie się namnaża, wywołuje łupież pstry. Jednak stanowczo trzeba podkreślić, że nie każdy, kto posiada drożdżaka zachoruje na łupież pstry. Grzyb, pod wpływem zwiększającej się ilości łoju, rozrasta się, powodując powstawanie nieestetycznych plam na skórze, które dodatkowo ulegają złuszczaniu.

Jak pozbyć się malassezia furfur? Leczenie polega na stosowaniu preparatów zewnętrznych, które bazują na kwasie salicylowym (drożdżak jest wrażliwy na jego właściwości), a w niektórych przypadkach również leczeniu farmakologicznym

Dorota KozickaW leczeniu łupieżu pstrego ogromną rolę odgrywają preparaty grzybobójcze i oczyszczające. Ponieważ to choroba, która dotyka skórę, warto wdrożyć również specjalistyczną pielęgnację. Najlepiej profesjonalnymi dermokosmetykami do skóry z problemem łupieżu pstrego. Trzeba zadziałać na przyczynę łupieżu – usunąć drożdżaki Malassezia furfur i dbać o to, by nie miały pożywki do rozwoju – łoju i martwych tkanek. Dodatkowo wato zadbać o dietę regenerującą skórę oraz nawilżać organizm od wewnątrz, pijąc wodę, po to, by usuwać toksynymówi dr n. med. Dorota Kozicka, specjalista dermatolog w Clinica Dermatologica

Pityver - zestaw

PITYVER
ZESTAW KOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRY KUP TERAZ

FAQ

1. Jakie kosmetyki stosować, aby pozbyć się malassezia furfur?

Istotny będzie szampon, ponieważ najwięcej drożdżaków bytuje na głowie. Warto wybierać produkty dobrej jakości, np. kosmetyki naturalne – polecamy serię Pityver. Kluczowa będzie także emulsja do ciała, aby odbarwione plamy nie powiększały się.

2. Jak długo należy stosować kosmetyki na malassezia furfur?

Łupież pstry wywoływany przez malassezia furfur ma tendencję do nawrotów. Z tego powodu kosmetyki usuwające łupież pstry powinno się stosować jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów, aby utrzymać remisję i zapobiec ewentualnym nawrotom drożdżaków.

3. Jakich składników warto szukać w kosmetykach na malassezia furfur?

Właściwości zwalczające łupież pstry ma siarczek selenu, glukonian cynku i pirytionian cynku. Korzystna będzie także glinka biała, oleje, witamina E – substancje które wzmacniają skórę.

4. Jakie domowe sposoby warto stosować, aby zlikwidować drożdżaki malassezia furfur?

Do domowych metod zwalczania drożdżaków należą napary i płukanki ziołowe, np. z czosnku, nagietka, octu jabłkowego, stosowanie diety wspomagającej regenerację skóry, pełnej produktów zawierających cynk i witaminy A i E oraz bardzo skrupulatne przestrzeganie higieny – częste zmiany ręczników, pościeli, mycie grzebieni, noszenie przewiewnych ubrań.

5. Gdzie można zarazić się drożdżakami malassezia furfur?

Drożdżakami malassezia możemy zarazić się na basenie, saunie, w hotelu i u fryzjera. Dlatego warto wybierać miejsca, w których przestrzegana jest higiena.


Bibliografia

1. Jo J.H., Kennedy E.A Kong H.H., Topographical and physiological differences of the skin mycobiome in health and disease, 2016
2. Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010
3. Simmons R.B., Gueho E., A new species of Malassezia. 1990
4. Ran Y., Yoshike T., Ogawa H., Lipase of Malassezia furfur: some properties and their relationship to cell growth,1993

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 − = 25