Czy tabletki na łupież pstry dopuszczalne są w ciąży?

Jeśli chodzi o chorobę znaną jako łupież pstry mamy do czynienia z dolegliwością wywoływaną przez drożdżaki, której najbardziej charakterystycznym objawem są żółtobrunatne plamy na powierzchni skóry. Nierzadko także dochodzi do łuszczenia się skóry w obrębie zmian oraz swędzenia tychże.

Jeśli chodzi o obszar, który najczęściej zostaje zaatakowany łupieżem typu pstrego jest to skóra:

  • klatki piersiowej,
  • pleców,
  • szyi,
  • karku,
  • owłosionej skóry głowy.

Łupież pstry w ciąży

Kobiety będące zakażone tym rodzajem łupieżu muszą bardzo uważać, bowiem znajdują się one w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem. Jeśli już dojdzie do tego zakażania z racji stanu w jakim się znajdują oczywistym jest fakt, że muszą się dowiedzieć jak najwięcej na temat tego jak mogą, a jak nie leczyć tę chorobę. Skontaktowanie się z lekarzem, który poprowadzi takie leczenie jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Pocieszające jest natomiast to, że choroba ta sama w sobie nie powinna mieć żadnego wpływu na płód. Inaczej jeśli chodzi o leki i szampony, dlatego przed użyciem serii Pityver mimo tego, że składniki są naturalne warto odwiedzić lekarza.

Tabletki na łupież pstry dla kobiet w ciąży – czego unikać?

ciaza Większość tabletek przeciwgrzybicznych stosowanych normalnie przy leczeniu łupieżu pstrego to te których głównym składnikiem jest itrakonazol – jednak nie są one zalecane dla kobiet w ciąży nie są zalecane. Tabletki na łupież pstry w ciąży można stosować tylko i wyłącznie, jeśli występuje niezaprzeczalne zagrożenia życia matki bądź gdy korzyści z ich użycia płynące dla kobiety znacznie przewyższają ewentualne ryzyko dla dziecka – i oczywiście przyszła matka wyrazi na to zgodę. Również nie wolno stosować tego rodzaju leków w przypadku karmiących matek.

Podobnie jest w temacie substancji leczniczych, zawierających składnik znany jako ketokonazol, który to może mieć negatywny wpływ na płód, co wynika z przeprowadzonych na zwierzętach badań. Jeśli istnieje wyraźna konieczność stosowania tabletki z tym składnikiem jest to możliwe wtedy i tylko wtedy gdy dokonano na ten temat konsultacji z lekarzem oraz gdy w zaistniałej sytuacji rozważy się czy ważniejsze jest zdrowie matki, czy dziecka.

Uwaga: pierwszy trymestr ciąży to ten moment, kiedy rozwijające się dziecko jest najmocniej narażone na wszelkie niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem lekarstw – stąd najlepiej unikać również stosowania nie tylko powyższych tabletek, ale też zewnętrznych środków przeciwgrzybicznych do leczenia łupieżu pstrego typu maści, chyba że zalecenia lekarza będą inne.

Jak zatem kobieta w ciąży może sobie poradzić z chorobą jaką jest łupież pstry?

Może postawić na stosowanie leków o miejscowym działaniu przeciwgrzybicznym jeśli jest już w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży, gdyż w tym czasie ich działanie nie powinno mieć wpływu na dziecko. Nie chodzi tutaj jedynie o maści, ale też np. o mydła czy szampony, mające w składzie pomocny przy tym schorzeniu kwas salicylowy. Można także stosować produkty zawierające ketokonazol, ale mogą to być tylko te do zastosowania zewnętrznego, jak np. szampony. Zalecane są również środki, w których składzie występuje selen. Pomocne w tym czasie mogą okazać się także produkty do stosowania do miejscowego, jak maści o składnikach takich jak m.in. klotrimazol, czy mikonazol. Warto również zwrócić uwagę na pomocne – domowe sposoby – możliwość przykładania do chorobowo zmienionych miejsc produktów takich jak jogurt, soda oczyszczona, ocet jabłkowy czy czosnek.