Łupież pstry na twarzy – leczenie

Łupież pstry to choroba, która objawia się powierzchownym, grzybiczym zakażeniem naskórka. Objawia się przykrymi i nieestetycznymi plamami. Zainfekowany może zostać również obszar twarzy.

Łupież pstry na twarzy – jak leczyć?

Zważywszy na to, że grzyby wywołujące choroby żyją głównie na powierzchni skóry łupież jest chorobą stosunkowo prostą do wyleczenia. Wystarczą maści i szampony, w których składzie zawiera się klotrimazol, ketokonazol czy pirytionian cynku. Są to środki antygrzybiczne występujące w licznych lekach – również tych bez recepty np. Pityver czy Clotrimazolum.

Łupież pstry u dzieci – czy to choroba zakaźna?

Niestety, rodzice, którzy zauważają u swoich pociech pierwsze objawy łupieżu powinni zachować szczególne zasady bezpieczeństwa. Jest to bowiem choroba zakaźna. Podobnie dorośli, w zauważalnej fazie rozwoju choroby powinni trzymać się z dala od swoich pociech. Łupież pstry na skórze występuje stosunkowo często. Można zauważyć go na:

 • twarzy
 • szyi
 • plecach
 • ramionach
 • a w zaawansowanych stadiach stany zakaźne potrafią objąć nawet powierzchnię całego ciała.

Czy łupież pstry skóry twarzy można zakrywać makijażem?

pstry twarzZdania na ten temat są podzielone. Jedni specjaliści nie widzą żadnego problemu w stosowaniu kosmetyków maskujących nieestetyczne plamy występujące w obszarze twarzy. Zaleca się jednak, aby w miarę możliwości stosować kosmetyki dedykowane do potrzeb konkretnej skóry. Na aptecznych półkach można znaleźć mnóstwo specyfików do makijażu, które wykazują właściwości antygrzybiczne. Jeśli jednak takowy jest niedostępny, jako podkład wystarczy użyć specjalnego kremu pielęgnacyjnego na bazie wspomnianych już wcześniej składników – klotrimazolu i ketokonazolu.

Grzyby wywołujące łupież pstry

Głównymi prowodyrami choroby są grzyby z gatunku Pityrosporum orbiculare oraz Pityrosporum ovale. Występują naturalnie na strukturze skóry człowieka. W momencie osłabienia układu immunologicznego zaczynają jednak wywoływać poważne szkody na powierzchownej warstwie, czyli na naskórku. Osoby, które cierpią między innymi na nadmierną potliwość powinny szczególnie przykładać wagę do swojej higieny osobistej. To właśnie w takim środowisku grzyby najczęściej wywołują chorobę. W grupie osób o podwyższonym ryzyku znajdują się też chorzy na inne choroby układu nerwowego.

Wśród innych czynników wywołujących zakażenie znajdują się również:

 • nadwaga,
 • nadmierne wydzielanie łoju – w tym przypadku najbardziej narażoną na chorobę grupą potencjalnych osób jest młodzież wkraczająca w okres dojrzewania,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • ciąża,
 • zażywanie tabletek antykoncepcyjnych,
 • noszenie nieprzewiewanej odzieży ze sztucznego, nieoddychającego materiału.

Łupież pstry u dzieci małych często wynika z zarażenia od starszego rodzeństwa lub rodziców. Szczególnie uważać należy na łupież pstry u niemowlaka, bo może to być szczególnie uciążliwa choroba dla maluszka. Jeśli jednak dziecko nie mogło się zarazić, może to stanowić ważną przesłankę, sugerującą podjęcie kompleksowych badań dziecka. Warto również zagłębić się w lekturę poruszającą kwestie „łupież pstry a bielactwo”. Choroby te często są ze sobą mylone.