Łupież pstry przyczyny powstawania i leczenie!

Łupież pstry należy do częstych schorzeń dermatologicznych. Diagnozuje się go przede wszystkim u dzieci, młodzieży oraz osób przed trzydziestym rokiem życia, jednak choroba ta może pojawiać się również o osób z innych grup wiekowych. Objawy, jakie daje łupież pstry, należą do charakterystycznych (to samo można powiedzieć jeśli chodzi o pstry łupież przyczyny, mimo to owo schorzenie bardzo często bywa mylone z innymi chorobami dermatologicznymi (na przykład łuszczycą albo bielactwem).

Przyczyny powstawania łupieżu pstrego

dekoltŁupież pstry jest chorobą, o której można powiedzieć, że wszyscy „nosimy ją w sobie“. Dlaczego? Ponieważ przyczynę tego schorzenia stanowią drożdżaki, które każdy z nas ma na swojej skórze. Do stanu chorobowego dochodzi wówczas, gdy z jakichś przyczyn grzyby zaczynają się namnażać w sposób niekontrolowany. Z początku powstają mniejsze ogniska chorobowe, następnie choroba rozwija się w bardziej zaawansowane stadia. Według wielu lekarzy, zachorowalność na łupież pstry może być w dużej mierze uwarunkowana pogodą: obserwuje się zwiększoną ilość zachorowań podczas ciepłej i wilgotnej pogody. Jeśli chodzi o łupież pstry to przyczyny powstawania można zaliczyć również obniżoną odporność skóry – wskazuje na to fakt, że choroba najczęściej występuje u osób młodych, a więc tych, których skóra jest bardziej delikatna i nie posiada w pełni rozwiniętych mechanizmów obronnych). Do czynników ryzyka, które zwiększają ryzyko wystąpienia łupieżu pstrego, zalicza się również zmiany hormonalne (zarówno te o podłożu naturalnym, jak i te spowodowane przez przyjmowanie niektórych rodzajów leków), tłustą skórę oraz nadmierne pocenie się.

Łupież pstry – objawy

Jak wspominano, objawy choroby znanej pod mianem łupieżu pstrego należą do specyficznych. Z początku pojawiają się charakterystyczne zmiany na skórze w postaci plam, które mogą przybierać kolor biały, różowy, czerwony lub brązowy. Plamy pojawiają się przede wszystkim na skórę twarzy oraz ramion, łupież pstry na brzuchu występuje dość rzadko, jednak objawy mogą wystąpić na każdym obszarze ciała. Plamy w przebiegu łupieżu pstrego są dobrze widoczne, wyraźne odgraniczone od zdrowej i skóry i nie sposób ich nie zauważyć(kiedy plamy są barwy białej, czasami można pomylić tę chorobę z bielactwem, dlatego lekarz dermatolog oprócz badania wizualnego może zalecić również pobranie wycinka skóry i wykonanie badania pod mikroskopem).

ramiona

Charakterystyczną cechą dla łupieżu pstrego jest to, że objawy choroby stają się znacznie wyraźniejsze latem. Wynika to z faktu, że namnażające się na skórze grzyby powodują dysfunkcje w procesie pigmentacji, co uniemożliwia prawidłowe opalanie. Wystarczy wystawić na kilkanaście minut wystawić skórę na mocniejsze słońce, a plamy staną się znacznie wyraźniejsze na tle zdrowej tkanki. Objawy łupieżu pstrego są na tyle charakterystyczne, że bardzo często chorobę tę można rozpoznać samodzielnie. Jednak mimo tego w przypadku podejrzenia łupieżu pstrego należy udać się do lekarza dermatologa, który dokona fachowej oceny stanu naszej skóry oraz zaleci najbardziej skuteczną terapię. Kategorycznymi wskazaniami do wizyty u lekarza jest zmiana stanu skóry na obszarze plam (plamy stają się grube i wypukłe), nawrót po choroby po roku od zakończenia kuracji oraz duże rozprzestrzenienie się objawów (plamy zajmują się sporą część powierzchni ciała a oprócz tego często towarzyszy im uporczywy świąd i/lub pieczenie skóry).

Leczenie łupieżu pstrego

Standardowo leczenie łupieżu pstrego polega na używaniu maści i szamponów przeciwgrzybiczych (niektóre z nich jak Pityver czy Floslek są dostępne bez recepty). Jednak, w zależności od przebiegu choroby oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta, lekarz dermatolog może zalecić inny rodzaj kuracji. Należy jednak pamiętać, że chociaż farmakologia stanowi leczenie bazowe w przypadku rozpoznania łupieżu pstrego, to nie jest ona jedyną formą kuracji. Powinniśmy zadbać również o wyeliminowanie lub chociaż ograniczenie czynników, które sprzyjają pojawianiu się łupieżu pstrego oraz hamują leczenie tej choroby. Należy nosić przewiewne ubrania oraz często zmieniać zarówno bieliznę, jak i pozostałe elementy ubioru. Skóra musi być poddawana codziennej pielęgnacji, najlepiej przy pomocy kosmetyków wskazanych przez lekarza dermatologa. Wreszcie, należy zmienić nawyki żywieniowe: bardzo często to one stanowią przyczynę tłustej cery, która jest jednym z czynników ryzyka, a właściwa dieta może być pomocna na łupież pstry leczenie. Zdjęcia przedstawione poniżej mogą pomóc w rozpoznaniu łupieżu pstrego: