Łupież pstry – co to?

Przyczyną tego zwykłego zakażenia grzybiczego, jakim jest łupież pstry są ludzkie dermatofity – grzyby, drożdżaki, małe organizmy, które znajdują się na zewnętrznej powłoce martwej skóry. Są one widoczne w powłoce zewnętrznej części włosów, skóry i paznokci. Wszyscy wiemy, że jeśli jakiś obszar jest wilgotny i ciepły – to jest idealny do rozwoju dla grzybów, dlatego z radością będą tam rosły. Ale trzeba mieć świadomość, że mogą one również dotknąć naszego organizmu – to właśnie moment, kiedy mamy do czynienia ze schorzeniem jakim jest łupież pstry. Jak wygląda dowiecie się w poniższym artykule.

Ten rodzaj grzyba jest częściej spotykany u osób żyjących tam, gdzie jest naprawdę ciepła i wilgotna pogoda. Ale tak naprawdę na pozyskanie tej infekcji skórnej są podatne liczne osoby. Poza tym warto wiedzieć, że ten grzyb nie tylko atakuje ludzi, ale zwierzęta również. Tak więc, jeśli zdarzy ci się być w kontakcie z zakażonym zwierzęciem, wiesz, że masz szansę na to, że jesteś zarażony. Szczególnie osoby z osłabionym układem odpornościowym spowodowanym przez inne rodzaje chorób, takich jak cukrzyca, białaczki czy AIDS są w grupie wysokie ryzyka tego zakażenia.

Kolejne pytanie, które można sobie zadać brzmi: jak wygląda łupież pstry?

Tak, jak w każdym innym rodzaju choroby, i tutaj trzeba to sprawdzić pod kątem objawów przedmiotowych i podmiotowych. Sprawdź, czy na skórze nie pojawiły się różnokolorowe plamy – odbarwienia, które nie tylko wyglądają bardzo nieładnie to jeszcze mogą powodować swędzenie. Z czasem też mogą zacząć się łuszczyć.

Ta infekcja skóry uderza w różne powierzchnie ciała:

  • skórę głowy,
  • plecy,
  • szyję,
  • ramiona,
  • twarz.

Warto wiedzieć jak wygląda łupież pstry – może zwykle zostać zdiagnozowany poprzez badanie lokalne to znaczy zostaje on rozpoznany przez specjalistów lekarzy na podstawie wyglądu plam skórnych. Są takie przypadki, że trzeba jednak pobrać próbki, wtedy też są one badane pod mikroskopem, aby uzyskać lepsze rokowanie. Można też wtedy liczyć na bardziej dokładną diagnozę.

Łupież pstry – jak wygląda leczenie?

lupiez pstry 2Przeciwgrzybicze kremy i maści są zazwyczaj stosowane w leczeniu łupieżu pstrego. Alternatywnie, zaawansowanie tego stanu będzie określać sposób, w jaki powinno się go leczyć. Warto wiedzieć, że liczne leki przeciwgrzybiczne można kupić bez recepty. Można również zamówić te kremy w Internecie, jeśli nie chcesz, aby inni ludzie widzieli, że cierpisz z powodu zdiagnozowania u siebie łupieżu pstrego. Preparaty na łupież pstry mogą być różne: szampony, emulsje, wcierki czy kremy, przykładem takiego zestawu produktów jest Pityver.

Podsumowując

Łupież pstry jest to powierzchowne zakażenie grzybicze na skórze człowieka i jest jedną z form grzybicy. Pojawia się pod postacią nierzadko swędzących plam skórnych o różnej kolorystyce. Jest to zaraźliwe przez kontaktu z zakażoną skórą i może bardzo łatwo rozprzestrzeniać się.

Jest to bardzo nieprzyjemne, co podkreślają wszystkie osoby zakażone. Plamy skórne, łuszcząca i swędząca się skóra to bardzo niepokojący stan na co dzień. To może swędzieć, palić i być bardzo niewygodne. Rozprzestrzenia się łatwo przez skórę – co może zwiększyć intensywność. Często może to być roznoszone przez zwierzęta domowe niemal każdego rodzaju i przez zwierzęta hodowlane, takie jak bydła, świnki i owce. Mogą one zainfekować swoich właścicieli lub ludzi opiekujących się nimi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli ma się jakiekolwiek podejrzenia co do tego, że można mieć łupież pstry. To najlepsza rada: udać się do lekarza, aby potwierdzić rodzaj infekcji i zacząć ją leczyć za pomocą właściwych środków aby jak najszybciej pokonać tę chorobę. Łupież pstry czasami może odejść na chwilę podczas korzystania z kremów czy maści bez recepty by pojawić się ponownie, Twój osobisty lekarz może pomóc ci w pozbyciu się tej uciążliwości na zawsze.