Jak rozpoznać łupież pstry głowy?

W dzisiejszych czasach zakażenia skóry to niezwykle powszechna przypadłość. Wiele osób cierpi na różnego rodzaju dokuczliwe alergie skórne czy grzybice, w tym np. na łupież pstry głowy. Ze względu na długotrwałość i kłopotliwość tej choroby warto dowiedzieć się, czym jest ten rodzaj łupieżu, co go powoduje i co możemy zrobić, aby go uniknąć.

Łupież pstry głowy i jego objawy

lupiez-pstry-glowyŁupież pstry to nieprzyjemna dolegliwość, której powodem jest nadmierny rozwój drożdżaków na naszej skórze. Podstawowym objawem tej grzybicy jest pojawienie się na naszym ciele kilkumilimetrowych plamek o ceglastym lub żółtym zabarwieniu. Łupież pstry najczęściej występuje na klatce piersiowej, tułowiu, szyi, ramionach, a także może pojawić się na skórze głowy. Jest to choroba przewlekła, w niektórych przypadkach ma tendencję do powracania, nawet jeśli wydawało się, że została całkowicie wyeliminowana. Czasami może się zdawać, zwłaszcza w początkowej fazie choroby, że stosowane przez nas zwykłe preparaty przeciwgrzybiczne zakupione w aptece bez recepty przynoszą pożądane efekty – ostatecznie jednak może się okazać, że łupież pstry głowy nie został wyleczony i powrócić w ciągu kilku następnych tygodni.

Łupież pstry głowy oraz innych części ciała jest z reguły następstwem nadmiernej potliwości, łojotoku czy osłabienia odporności naszego organizmu. W znacznie większym stopniu rozwija się w krajach, w których panują wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza – jest to związane z tym, że w takim klimacie drożdżaki odpowiedzialne za łupież szybciej się namnażają. Ogólnie na łupież pstry głowy bardziej narażone są osoby w wieku dojrzewania a także dorośli. Choroba ta bardzo rzadko dotyka dzieci.

Każdy łupież, także łupież pstry głowy, należy leczyć odpowiednimi medykamentami. Jeśli nie zdecydujemy się na jego usunięcie, pojedyncze plamki mogą zacząć się łączyć, a wówczas na skórze powstanie rozległy, swędzący i wysuszony obszar znacznie odbiegający kolorem od naszej karnacji. W dodatku, gdy wyeksponujemy zakażoną skórę na promienie słoneczne, plamy spowodowane łupieżem staną się jeszcze bardziej widoczne – drożdżaki bowiem sprawiają, że proces opalania zostaje całkowicie zahamowany.

Łupież pstry głowy – jak można się zarazić?

mycie wlosowNajczęstszą przyczyną jego występowania jest brak higieny, np. w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim, z którego usług korzystamy oraz w miejscach publicznych, do których uczęszcza wiele osób, takich jak basen, sauna czy solarium. Dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że możemy zarazić się tą chorobą, jest używanie tego samego ręcznika, grzebienia, szczotki lub nakrycia głowy. Należy jednak pamiętać, że łupież pstry głowy to przypadłość, która niekoniecznie dotyka wszystkich – możliwość zarażenia się jest bowiem uzależniona od predyspozycji danej osoby. Nie można zatem jednoznacznie określić, kto jest najbardziej podatny na zarażenie tą chorobą. Warto jednak dbać o higienę i zrobić wszystko, aby łupież pstry głowy się nie pojawił.

Łupież pstry głowy – jak unikać tej choroby?

Najważniejsze to dbać o czystość naszych włosów i skóry głowy i nie dopuszczać do występowania łojotoku. W ramach profilaktyki w okresie większego narażenia na wystąpienie objawów warto stosować specjalistyczne szampony z selenem, które działają przeciwgrzybiczo np. Pityver. Jeśli łupież pstry głowy pojawił się u naszych bliskich lub współlokatorów, należy pamiętać o dokładnym zdezynfekowaniu ręczników, pościeli oraz odzieży, z którymi chory miał kontakt. Warto także zwrócić uwagę na czystość w salonie kosmetycznym lub fryzjerskim, do którego chodzimy oraz na zachowanie higieny na basenach, w saunach czy w solarium.

Nie każdy z nas jest podatny na zarażenie chorobą jaką jest łupież pstry głowy. Warto jednak zachować wszelkie środki ostrożności, a także odpowiednio dbać o higienę, aby uniknąć jej wystąpienia. Łupież pstry głowy to bowiem przypadłość, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz obniża poczucie własnej wartości. Im wcześniej ją rozpoznamy, tym szybciej pozbędziemy się niechcianych grzybów oraz nieprzyjemnych objawów.