Łupież pstry – leki bez recepty

Nawet niewielkie osłabienie naszego organizmu może doprowadzić do zaatakowania go przez grzyby i wirusy. Jednym z niezwykle uciążliwych schorzeń jest łupież pstry. To właśnie z nim często walczymy metodami, które nie do końca są skuteczne. Jak rozpoznać łupież pstry i przede wszystkim jak skutecznie go leczyć? Czy leki bez recepty pomogą? Te informacje znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Czy na łupież pstry istnieją leki bez recepty, które pomogą nam go zwalczyć?

lupa-skora - lupiez-pstry.org.pl

Łupież pstry to schorzenie skóry, które jest wywołane przez nadmierny rozwój drożdżaków. Ten typ grzybów znajduje się w ciele każdego z nas, jednak w niektórych przypadkach dochodzi do ich nadmiernego rozmnażania, co prowadzi do pojawienia się tej dolegliwości. Łupież pstry na szczęście nie jest chorobą zakaźną, ale nieleczony może doprowadzić do połączenia się plamek w duże, nieregularne płaty, a zakażona skóra stanie się sucha, zacznie swędzieć i łuszczyć się. Pojawienie się łupieżu pstrego najczęściej jest spowodowane nadmierną potliwością, łojotokiem lub osłabieniem organizmu. Na łupież pstry narażone są głównie młode osoby w okresie dojrzewania.

Objawy łupieżu pstrego

Łupież pstry objawia się głównie brzydkimi plamkami na skórze, o wielkości 3-4 mm, które mogą przybierać kolor czerwony, różowy lub beżowy. Najczęściej pojawiają się one w okolicy karku, na szyi, a także na klatce piersiowej, plecach czy pachwinach. Leczenie musi być wprowadzone jak najszybciej. Zmiany spowodowane łupieżem pstrym uwidaczniają się najbardziej po wyeksponowaniu ciała na promienie słoneczne, ponieważ drożdżaki hamują proces opalania się skóry, lub po wyjściu z gorącej kąpieli, kiedy to stają się bardziej czerwone. Żadne z objawów łupieżu pstrego nie powinny być jednak lekceważone, ponieważ choroba ta jest bardzo trudna do wyeliminowania. Warto także zwrócić uwagę, że niektóre objawy łupieżu pstrego można pomylić z objawami bielactwa nabytego ze względu na jasność pojawiających się plamek.

Łupież pstry – leki bez recepty do użytku zewnętrznego

krem na pstry - lupiez-pstry.org.plPomimo tego, że grzybica jest dolegliwością długotrwałą, istnieją leki na łupież pstry bez recepty, które nie tylko załagodzą objawy tej choroby, ale mogą ją całkowicie usunąć. W aptekach dostępny jest niezwykle szeroki asortyment środków do walki z łupieżem pstrym, wystarczy poprosić o odpowiednie medykamenty farmaceutę.

Leki na łupież pstry bez recepty to przede wszystkim specjalistyczne kremy, szampony, mydła czy balsamy przeciwgrzybiczne. Substancją aktywną w takich produktach jest najczęściej ketokonazol, klotrimazol, siarczek selenu (największy w szamponach serii Pityver) czy pirytion cynku (również w Pityver). Dzięki tym składnikom drożdżaki odpowiedzialne za powstawanie łupieżu pstrego obumierają, a co za tym idzie choroba ulega wyeliminowaniu. Kremy stosuje się bezpośrednio na plamy, w zależności od rodzaju specyfiku raz lub nawet dwa razy dziennie. Szampony nanosi się na skórę głowy 2-3 razy w tygodniu, a następnie dokładnie spłukuje.

Kremy, szampony czy mydła to nie jedyne leki na łupież pstry bez recepty. Jeśli zmagamy się z tą przypadłością lub chcemy się przed nią ochronić, dobrze jest także zaopatrzyć się w specjalne preparaty do przemywania twarzy. Stosuje się je raz lub dwa razy w miesiącu, zwłaszcza latem, kiedy panuje wysoka temperatura i wilgotność.

Łupież pstry – leki bez recepty doustne

W niektórych przypadkach, gdy łupież jest niezwykle uciążliwy, istnieje możliwość skorzystania z leków doustnych. Te jednak w zdecydowanej większości nie są dostępne bez recepty. Przepisuje je dermatolog po wcześniejszym przebadaniu skóry. Tabletki przeciwgrzybiczne stosuje się dość krótko, ponieważ mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

Leki na łupież pstry bez recepty – czy są skuteczne?

Łupież pstry to bez wątpienia przypadłość dokuczliwa, którą nie tak łatwo wyleczyć. W walce z łupieżem pomagają m.in. leki na łupież pstry bez recepty, w tym szampony, kremy, balsamy czy mydła. Skuteczność tych leków zależy od tego, jak szybko zaczniemy je stosować i czy będziemy ich używać regularnie. Nie bez znaczenia są także osobiste predyspozycje do zakażeń każdego z nas. Warto wypróbować różne metody walki z łupieżem, aby znaleźć tę, która okaże się najefektywniejsza.