Łupież pstry, a lampa Wooda

Łupież pstry to powszechne zakażenie skóry – najczęściej pojawiające się na piersi i plecach w formie przebarwionych plam. Jest to dolegliwość, która najczęściej dotyka ludzi dorosłych i jest nieco bardziej powszechny u mężczyzn niż u kobiet. Co ciekawe – może dotyczyć również dzieci, młodzieży i dotknąć starsze osoby dorosłe. Warto także dodać, że łupież pstry występuje częściej w gorących, wilgotnych niż w chłodnych i suchych klimatach. Często dotyka ludzi, którzy nadmiernie się pocą. Chociaż łupież ten nie uważa się za chorobę zakaźną w konwencjonalnym znaczeniu tego słowa, schorzenie to czasami dotyczy więcej niż jednego członka rodziny.

Jakie są cechy kliniczne łupieżu pstrego?

Zmiany skórne mogą być miedziane, brązowe, bledsze niż otaczająca skóra lub różowe. Jasne plamy mogą być bardziej powszechne na ciemnej skórze. Cała choroba oprócz tego jest zwykle bezobjawowa – tylko u niektórych osób występuje łagodnie swędzenie.

Jak diagnozować łupież pstry?

Łupież pstry jest zwykle diagnozowany klinicznie np. poprzez elementy biopsji skórno-grzybiczej, w ramach której można zaobserwować zmiany w obrębie zewnętrznych komórek skóry (warstwa rogówki) w histopatologii.

Alternatywny i skuteczny sposób diagnozowania: lampa Wooda

Badanie za pomocą lampy Wooda jest testem diagnostycznym, w którym badana jest skóra lub włosy, które są wystawione na działanie światła emitowanego przez tą lampę. Czarne światło jest niewidoczne gołym okiem, ponieważ znajduje się w spektrum ultrafioletowym. Lampka świeci światłem fioletowym w ciemnym otoczeniu, ponieważ także emituje światło w fioletowej części widma elektromagnetycznego.

Czym dokładnie jest lampa Wooda?

lampa woodaJest to tradycyjna lampa drewniana z łukiem rtęciowym o małej wydajności, pokrytym przez filtr drewna (krzemian baru i 9% tlenku niklu). Jej nazwa oczywiście też nie jest przypadkowa, bo została wynaleziona w 1903 roku przez fizyka Caltimina, Roberta W. Wood’a właśnie. Dzisiaj istnieje kilka modeli o różnych właściwościach – w tym wiele bardzo pomocnych właśnie przy diagnozowaniu łupieżu pstrego i wykluczeniu innych chorób skóry.

Etapy badania przy użyciu lampy z drewna

Najlepiej, gdy skóra, która ma być zbadana nie była świeżo umyta. Nie powinno się też przed badaniem stosować na nią jakiegokolwiek kosmetyku, dezodorantu lub kremu nawilżającego, ponieważ te mogą wpływać na wynik, przez co nie byłby miarodajny. Po przygotowaniu skóry następnie włącza się lampę drewnianą i czeka się około minuty aż się rozgrzeje. W danym pomieszczeniu trzeba uzyskać obszar całkowitego zaciemnienia otoczenia. Następnie skóra jest badana przez kilka sekund. Lampa jest trzymana w odległości 10-30 cm od skóry. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne.

Lampa Wood’a jest wykorzystywana do określania stopnia pigmentacji lub odbarwienia plam – także do wykrywania łupieżu pstrego. Normalna zdrowa skóra jest lekko zabarwiona na niebiesko, ale pokazuje białe plamy – w których występuje zagęszczona skóra, białe – gdzie cera jest tłusta i purpurowe – gdy jest odwodniona.

Lampa ta używana do badania skóry może ujawnić:

  • wzrost pigmentacji
  • utratę pigmentacji
  • łupież pstry wywoływany przez drożdże malassezia (wtedy emituje żółtawy lub pomarańczowy kolor)
  • wszy i świerzb
  • trądzik

Jak wygląda leczenie po zdiagnozowaniu łupieżu pstrego?

Łagodny łupież pstry zwykle jest leczony miejscowymi środkami przeciwgrzybicznymi, które mają w swoim składzie np.:

  • ekonazol
  • ketokonazol
  • siarczek selenu – tu polecamy zestaw Pityver
  • roztwór glikolu propylenowego
  • roztwór tiosiarczanu sodu

Lek należy stosować do wszystkich zakażonych miejsc przed snem tak długo, jak to jest wskazane (zwykle od 3 dni do około dwóch tygodni, w zależności od stopnia wysypki).