Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wszystko, co pacjent powinien wiedzieć

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to nowoczesna metoda leczenia i oczyszczania kanałów korzeni zębów. Pozwala na skrócenie czasu leczenia i znaczne zwiększenie jego skuteczności.

RANKING – Preparaty, szampony i maści na ŁUPIEŻ PSTRY.

Sprawdź mój ranking najlepszych preparatów na łupież pstry.

Na czym polega leczenie kanałowe, w jakim przypadku się go wykonuje?

Pacjenci często nie wiedzą na czym polega leczenie kanałowe. Otóż leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu komory i kanałów z chorobowo zmienionej miazgi, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednimi materiałami. Jest to zabieg stosowany w przypadku zapalenia miazgi zęba – mocno unerwionej tkanki wypełniającej jamę zęba. Zapalenie powstaje najczęściej w wyniku próchnicy i powoduje silny ból. Leczenie kanałowe często pozwala uniknąć usunięcia zęba.

Jakie możliwości daje leczenie kanałowe pod mikroskopem ?Leczenie kanałowe zęba.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na bardzo precyzyjne obejrzenie korzeni zębowych dzięki możliwości nawet 25-krotnego powiększenia pod mikroskopem. Jest to metoda bardziej skuteczna i dokładna niż endodoncja tradycyjna, gdyż urządzenie pozwala na mocne oświetlenie leczonego miejsca oraz dostrzeżenie zmian niewidocznych gołym okiem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem znacznie skraca czas zabiegu i leczenia, często wystarczy tylko jedna wizyta pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Mikroskop umożliwia stomatologowi identyfikację wszelkich anomalii występujących od szkliwa do głębokości korzenia, przyczynia się do prawidłowego leczenia kanałowego oraz uniknięcia powikłań. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na leczenie trudnych przypadków endodontycznych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem zaleca się m.in. w następujących przypadkach:

 •  leczenie niedrożnych kanałów zębów
 •  leczenie kanałów zakrzywionych i wąskich
 •  usunięcie ciał obcych (np. złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych lub fragmentów kości)
 •  leczenie niewidocznych dodatkowych kanałów zębowych i ich odgałęzień
 •  leczenie resorpcji korzeni zęba
 •  leczenie zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu
 •  powtórne leczenie kanałowe zęba

Na czym polega zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym ?

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym czyli inaczej dewitalizacja miazgi jest metodą polegającą na uśmierceniu miazgi. Na miazgę zęba nakładana jest tzw. wkładka dewitalizacyjna o działaniu toksycznym, powodująca stopniowe obumieranie zęba. Współczesna stomatologia leczenia kanałowego pod mikroskopem pozwala na wyleczenie bez stosowania zatrucia zęba.

Ile trwa leczenie kanałowe, czy jest możliwe wyleczenie w jeden dzień?

Ile trwa leczenie kanałowe zależy od tego czy jest wykonywane metodą tradycyjną czy pod mikroskopem. Tradycyjne leczenie kanałowe trwa około 2 tygodni lub dłużej, jeśli wystąpią powikłania. Samo zatruwanie zęba to proces trwający około 2 tygodni, dopiero po tym czasie możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Coraz częściej jednak odchodzi się od tej metody. Leczenie kanałowe pod mikroskopem może być natomiast wykonane podczas jednej wizyty.

Czy leczenie kanałowe boli, co zrobić, aby uniknąć bólu?Skuteczne leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem.

Pacjenci, u których wykonanie tego zabiegu jest konieczne często zadają pytanie czy leczenie kanałowe boli. Ból po leczeniu kanałowym może wystąpić, jeśli pacjent miał wykonane tradycyjne leczenie kanałowe z zastosowanym zatruciem zęba. W przypadku, gdy wykonywane było leczenie za pomocą mikroskopu, ból zęba po leczeniu kanałowym nie występuje, jest to metoda bezbolesna. Może pojawić się ból migdałków, który w razie przedłużania się powinien być skonsultowany z lekarzem.

Ile kosztuje leczenie kanałowe, co ma wpływ na cenę?

To, ile kosztuje leczenie kanałowe zależy od ilości kanałów, ich drożności i stopnia skomplikowania zabiegu. Ceny różnią się również w zależności od lokalizacji i renomy gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj koszt leczenia kanałowego tradycyjnego to wydatek rzędu od około 200 zł za jednego zęba jednokanałowego, natomiast leczenie kanałowe pod mikroskopem kosztuje od 400 zł za jednego zęba jednokanałowego.

W przypadku, gdy potrzebne jest powtórne leczenie kanałowe do ceny podstawowej należy doliczyć około 100-200 zł. Dodatkowym kosztem jest RTG zęba, ceny prześwietlenia zaczynają się od 20 – 30 zł.

Komentarze

 1. W dzisiejszych czasach jak leczyć zęby kanałowo to tylko pod mikroskopem. Lepiej zapłacić trochę więcej i mieć zrobione na tip top niż później chodzić na jakieś dodatkowe wizyty 🙂

 2. Ja swoje leczenie kanałowe pod mikroskopem miałem przeprowadzone w K2Dental w Gdańsku. Gdybym nie zdecydował się na mikroskop prawdopodobnie musiał bym usunąć zęba…

 3. Racja leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności. Na samym zdjęciu RTG nie zawsze wszystko jest widoczne ;/

 4. Ostatnio czytałem artykuł w gazecie, w którym pisali, że użycie mikroskopu podczas leczenia kanałowego potrafi uratować zęby, które nadawały się tylko do usunięcia – tak jak było to właśnie w przypadku Simczeka88.

 5. Ogólnie to nie zawsze trzeba się decydować na leczenia kanałowe zębów pod mikroskopem. Wszystko zależy od struktury kanałów danego zęba. W przypadku niektórych ludzi takie kanały mogą być mocno zakrzywione co znacznie utrudnia pracę specjaliście.

 6. Lepiej zdecydować się na leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem niż później usuwać zęba i wstawiać sobie most bądź implant – wtedy to dopiero srogo zapłacimy 🙂

  1. potwierdzam. ja się kiedyś nabrałem na to żeby robić sobie zęba normalnie.. nigdy więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

50 + = 60