Jak zwalczyć łupież pstry lekami doustnymi?

Łupież pstry to grzybicze zakażenie naskórka, które objawia się żółtobrunatnymi plamami na twarzy. Diagnoza powinna obejmować kilka specjalistycznych badań dermatologicznych. Zmiany często mylone są z bielactwem, które bezwzględnie w pierwszej kolejności należy wykluczyć.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Objawy łupieżu pstrego są niezwykle specyficzne. Zauważając u siebie niepokojące plamy, które mogłyby świadczyć o rozwoju choroby wystarczy zrobić próbę jodyną. Po posmarowaniu nią miejsca potencjalnie zakażonego, plamy powinny się jeszcze wyraźniej uwydatnić. Dodatkowo dotknięty dolegliwością obszar ciała nigdy się nie opala, więc mimo częstej ekspozycji na słońce żadne zmiany nie będą zauważalne.

Gdzie najczęściej występuje łupież pstry? Na rękach, nogach i plecach, jeżeli zauważycie charakterystyczne plamy w tych miejscach od razu reagujcie!

Łupież pstry jak leczyć i wyleczyć?

pstry 2Istnieje kilka skutecznych sposobów walki z zakażeniem grzybiczym. Jako, że choroba rozwija się na powierzchownej części skóry, a dokładniej w obrębie naskórka, na początku lekarze zwykle zalecają leki do stosowania zewnętrznego, czyli między innymi maści. W składzie większości z nich zawierać się będą klotrimazol i ketokonazol – są to główne składniki wykazujące właściwości antygrzybiczne. Jak leczyć łupież pstry dostępnymi lekami? W aptekach znajdziecie również szampony z ketokonazolem, które łagodzą przebieg i można zakupić je bez recepty.

Jeżeli zastanawiasz się jak wyleczyć łupież pstry wiedz, że zaleca się także stosowanie flukonazolu lub itrakonazolu przez co najmniej dziesięć dni. Właściwości wykazujące przeciwdziałanie nawrotom łupieżu pstrego wykazuje także ogólnodostępny kwas salicylowy.

Łupież pstry – leczenie doustne

W zaawansowanych stadiach lekarz dermatolog może zalecić także zastosowanie leków doustnych. Zwykle są to antybiotyki, które potęgują działanie stosowanych zewnętrznie maści, kwasów oraz szamponów. Jak zwalczyć łupież pstry? Na to pytanie wielu pacjentów stara się znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Okazuje się jednak, że leczenie choć nie jest specjalnie trudne, zawsze jednak jest długotrwałe i na to każdy pacjent powinien być przygotowany.

Łupież pstry – skuteczne leczenie to podstawa

Dermatolodzy potwierdzają, że im wcześniej pacjent zgłosi się na konsultację, tym większa szansa na szybsze wyleczenie. Wraz z rozwojem choroby, jej objawy będą przenosić się również na inne partie ciała. Pierwsze zmiany mogą być zauważalne jedynie na plecach, ale już po kilku miesiącach przeniosą się na nogi, stopy, czy twarz.

Łupież pstry – czym leczyć w domu?

Nie każdy ma możliwość udania się do specjalisty, dlatego szczególnie takim właśnie osobom zaleca się stosowanie do powyższych wskazówek. Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby zawsze zaopatrywać się w dobrych, renomowanych aptekach. Wszystkie leki powinny być oparte na bazie wspomnianych już wcześniej składników antygrzybicznych np. selenu – zawiera go Pityver. Nie zaleca się stosowania na własną rękę żadnych preparatów doustnych, niezależnie od tego, po jaki sięgają lekarze.

Łupież pstry na plecach – leczenie

Jak sobie poradzić? W niektórych przypadkach dużo łatwiej jest poradzić sobie z łupieżem pstrym samodzielnie. Mowa przede wszystkim o sytuacjach, w których choroba dotyka twarzy, czy innych łatwo dostępnych części ciała. W przypadku pleców problem jest nieco bardziej zaostrzony, choć metodyka leczenia będzie podobna. Pod żadnym pozorem nie powinno się prosić o pomoc bliskich, ani dzieci, ponieważ choroba niestety jest zaraźliwa.