Czy maść na łupież pstry bez recepty pomoże?

Łupież pstry to zakaźna choroba naskórka, która objawia się na ciele żółtobrunatnymi, nieestetycznymi plamami. Chorzy dotknięci tą dolegliwością mogą zaobserwować u siebie również wzmożony świąd oraz nadmierne wypadanie włosów, co także jest częstym symptomem świadczącym o rozwoju choroby.

Jak leczy się łupież pstry?

Najważniejsza jest odpowiednia konsultacja, ponieważ to właśnie od niej zależy czas oczekiwania na poprawne efekty leczenia i ich tempo. Nie warto zwlekać, gdyż choroba, choć powierzchowna, jest zaraźliwa. Może przenieść się na członków rodziny, a wówczas wyleczenie wszystkich w odpowiednim czasie będzie wręcz niemożliwe do osiągnięcia. To znacznie spotęguje problem i będzie wymagało wdrożenia specjalistycznego leczenia farmakologicznego, którego przy zachowaniu zdrowego rozsądku zawsze można uniknąć.

Domowa maść na łupież pstry bez recepty

Nie zaleca się, aby samodzielnie rozpoczynać leczenie łupieżu pstrego, bez jego uprzedniej diagnozy. Lekarz na podstawie znanych sobie technik wykluczy, że objawy choroby nie świadczą o rozpoczynającym się bielactwie, który jest niezwykle często mylone właśnie z łupieżem pstrym. Najczęściej, w słabo zaawansowanych stadiach, stosuje się maści. Część z nich dostępnych jest bez recepty i również lekarz może je zalecić.

Do uznanych i stosunkowo najbardziej skutecznych maści na łupież pstry zaliczają się:

 • Clotrimazolum,
 • Exoderil,
 • Itrokast,
 • Lamisilatt,
 • Micetal,
 • Miconal,
 • Mikonazol,
 • Orungal.

masc2Specjaliści zgodnie twierdzą, że większość leków, które wykazują najlepsze działanie są dostępne jednak jedynie na receptę. Powyższe propozycje, w większości, zaleca się stosować jedynie w niezaawansowanych stadiach choroby, lub profilaktycznie, w oczekiwaniu na konsultację medyczną. Ważne jednak, aby w takim przypadku pod żadnym pozorem nie zatajać przed lekarzem prowadzącym faktu, że uprzednio stosowane były jakiekolwiek środki farmakologiczne. Pod żadnym pozorem nie zaleca się stosowania leków doustnych, które w połączeniu z lekami przepisanymi od dermatologa mogą spowodować niepożądane skutki uboczne.

Łupież pstry – maść

Na liście najskuteczniejszych maści, które najczęściej zapisują lekarze dermatolodzy swoim pacjentom znajdują się:

 • Travogen – lek o działaniu przeciwgrzybiczym. Aktywną substancję w składzie stanowi azotan izokonazolu. Występuje w postaci łatwego w rozprowadzeniu kremu.
 • Pevazol – w składzie znajduje się substancja ekonazol. Lek występuje w postaci kremu. Zaleca się go szczególnie przy leczeniu grzybic mieszanych oraz typowego łupieżu pstrego.
 • Tenasil – krem, w którego składzie znajduje się aktywna substancja o nazwie chlorowodorek terbinafiny. Lek przeznaczony jest do miejscowego leczenia łupieżu pstrego.

Oczywiście podana lista powinna zawierać jeszcze więcej skutecznych oraz sprawdzonych pozycji. Większość z nich sprowadza się jednak do tego, że prawie każda, dobra maść na łupież pstry dostępna jest jedynie na receptę. Dla wzmocnienia efektu leczenia warto zasięgnąć po domowe sposoby lub Pityver. Lekarze potwierdzają, że nawet ocet jabłkowy, który dostępny jest niemalże w każdym domu, wykazuje wysokie właściwości łagodzące przykre i uciążliwe objawy choroby.